Krwiak małżowiny usznej u psa – Objawy i leczenie krwiaka
21 listopada, 2022Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Uszy psa są bardzo delikatne, a zarazem wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Nic dziwnego, że potrzeba naprawdę niewiele, by z błahego powodu zrodził się poważny problem. Jednym z nich jest krwiak małżowiny usznej u psa. Wystarczy tylko przypadkowe uderzenie lub częste drapanie, by krwiak ucha u psa rozwinął się, obniżając komfort codziennego funkcjonowania i stanowiąc zagrożenie dla zdrowia zwierzaka.
Czym jest krwiak małżowiny usznej u psa?
Ucho zwierzaków jest bardzo podatne na różnego rodzaju urazy i zranienia. Nic dziwnego, bo odstaje ono od czaszki dlatego też łatwo je uszkodzić, nawet podczas niepozornej zabawy. Krwiak małżowiny usznej to jednak zdecydowanie większy problem, niż zwykły siniak czy większe zadrapanie. Co więcej, jego powstanie może sygnalizować również poważną chorobę lub innego rodzaju problemy, z jakimi zmaga się nasz zwierzak.
Warto jednak rozpocząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest krwiak ucha u psa. W terminologii weterynaryjnej jest on określany jako swego rodzaju deformacja. Pojawia się ona z reguły w części zewnętrznej małżowiny usznej, a przyczyną jej powstania jest akumulacja krwi w obszarze chrząstki ucha, a konkretnie jego małżowiny. Sam krwiak nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia pupila. Niemniej jednak obniża on walory estetyczne zwierzęcia. Należy pamiętać również, że często jest on objawem innych schorzeń. Dlatego też każdy przypadek, w którym pojawia się spuchnięte ucho u psa lub też widoczny w jego obszarze krwiak, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. Tylko on będzie mógł wykluczyć różnego rodzaju problemy zdrowotne i zastosować odpowiednie leczenie, które w dużej mierze zależy właśnie od czasu reakcji na narastający problem.
Jak powstaje krwiak małżowiny usznej u psa?
Krwiak u psa może powstać z różnych przyczyn. Spuchnięte ucho na zewnątrz to bardzo często skutek różnego rodzaju urazów mechanicznych, które prowadzą również do powstania i rozwoju krwiaków. Jednak krwiak u uchu pupila może pojawić się również, gdy nadmiernie drapie on okolice uszu lub też gdy porusza głową, pocierając uszami o różne przedmioty. Takie działania nie pozostają obojętne dla delikatnych części ciała zwierzęcia. Z czasem naczynia krwionośne, zlokalizowane w obrębie małżowiny usznej, zaczynają pękać. W ten właśnie sposób następuje akumulacja, czyli gromadzenie się krwi w jednym miejscu. To właśnie to miejsce bywa określane mianem krwiaka.
Rozważając problem krwiaków w uszach psa, warto również znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nasz pupil tak intensywnie drapie uszy. Może to być bowiem objaw znacznie większego problemu, niż krwiak małżowiny usznej u psa. Nadmierne drapanie może świadczyć o toczącej się w tym miejscu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej lub też o zakażeniu pasożytami, np. świerzbem. Uporczywy świąd ucha to u psów również objaw alergii pokarmowej. Często zdarza się także, że krwiak jest ukryty i niewidoczny dla właściciela. Niepokój powinno wzbudzić jednak spuchnięte ucho psa czy wrażliwość na dotyk w tym właśnie miejscu. Dlatego też wszelkie zauważone nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Jak leczyć krwiaka małżowiny u psa?
Krwiak ucha może być zlokalizowany zarówno na samej małżowinie, jak i nieco bardziej za uchem pupila. Każdy przypadek należy skonsultować z weterynarzem i podjąć odpowiednie leczenie. W trudniejszych przypadkach lekarz z pewnością wykona USG. Wskazaniem do niego będzie spuchnięte ucho w środku lub twardy obszar, w którym pojawił się krwiak.
Jeśli nie ma żadnych wątpliwości, że problemem jest właśnie krwiak małżowiny usznej, weterynarz podejmuje decyzję o zabiegu. To właśnie w ten sposób leczy się tego rodzaju problemu u psów. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, popularnie nazywanym narkozą. Polega on na nacięciu małżowiny usznej. W ten sposób możliwe staje się wyjęcie krwiaka z kieszeni wewnątrz chrząstkowej. Taki zabieg chirurgiczny jest niezbędny wówczas, gdy krwiak znajduje się w uchu długo. Gdy jest on stosunkowo świeży, można spróbować go zdrenować. Rzeczywistość pokazuje jednak, że metoda nie to do końca spełnia pokładane w niej oczekiwania, a zdrenowany krwiak może utworzyć się na nowo w tym samym miejscu.
Rasy psów narażone na problemy z uszami
Choć krwiak małżowiny usznej może powstać u każdego psa, istnieją jednak rasy, które są szczególnie podatne na różnego rodzaju problemy, związane z uszami. To przede wszystkim psy, które posiadają bardzo duże, zwisające uszy. Nieodzownie stanowią one spory walor estetyczny. Mogą jednak potęgować możliwość wystąpienia różnego rodzaju problemów i schorzeń. Długim uchem łatwiej zaczepić o wystające przedmioty, nawet podczas swobodnej zabawy z właścicielem. Są one również narażone na atak różnego rodzaju pasożytów oraz na ciała obce, które mogą dostać się do uszu podczas zabawy czy spaceru. Krwiak małżowiny usznej pojawić się może zwłaszcza u takich ras, jak beagle, basset, chart afgański, seter, cocker spaniel czy nawet jamnik. Niemniej jednak problem ten dotyczyć może również ras psów, które nie odznaczają się wcale dłuższymi uszami. Dlatego też warto regularnie kontrolować uszy swojego pupila, by na czas zareagować na pojawiający się problem.
Jak długo wchłania się krwiak u psa?
Przypadek, w którym krwiak u psa wchłania się samoistnie, jest wyjątkowo rzadki. Zdecydowana większość wymaga bowiem odpowiedniego leczenia. Mniejsze lub dopiero co powstałe krwiaki można drenować, choć metoda ta nie jest w pełni skuteczna. Często bowiem zdarza się, że krwiak po jakimś czasie wraca na swoje miejsce. Zdecydowanie lepszą metodą jest zabieg chirurgiczny, w trakcie którego krwiak zostaje wyciągnięty w całości. W ten sposób ryzyko nawrotu problemu zostaje wykluczone. W okresie rekonwalescencji psu z reguły podaje się leki przeciwbólowe i antybiotyki. Powrót do zdrowia wspierany jest również przez specjalny kołnierz, uniemożliwiający drapanie ucha i pocieranie nim o różne przedmioty. Wszystko to ma na celu pozbycie się problemu, jakim jest krwiak małżowiny usznej już na zawsze.
u mnie pomogła operacja