Jak czyścić i zabezpieczać układ grzewczy?

Jak czyścić i zabezpieczać układ grzewczy?

19 kwietnia, 2021 1 przez Redakcja

Systemy centralnego ogrzewania, które znajdują się w domach jedno czy wielorodzinnych, a także i w lokach użytkowych, na skutek normalnej eksploatacji wymagają oczyszczenia. Zbierają się na nich bowiem osady z sadzy, rdza, szlamy, które mogą doprowadzić do zmniejszenia efektywności samej instalacji a nawet i do uszkodzenia jej. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym są glikole i inhibitory korozji oraz w jaki sposób najkorzystniej jest wyczyścić układ grzewczy – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Zasady czyszczenia i zabezpieczania instalacji

W celu wyczyszczenia kotła czy pompy należy spuścić wodę z całej instalacji. Należy zamknąć wszystkie zawory odcinające przy grzejnikach, kotle oraz rozdzielaczach. Płukanie wodą powinno następować poszczególnymi sekcjami. Płukanie powinno trwać tyle aż wypływająca woda będzie czysta. Zazwyczaj wystarczy tylko kilka minut. Na samym końcu wyczyszczony powinien został kocioł. Płukanie kaloryferów powinno powtarzać się tak naprawdę regularnie, najlepiej co sezon grzewczy. Dzięki temu ma się pewność, że takie płukanie grzejników usprawni działanie instalacji centralnego ogrzewania, ma wpływ na żywotność grzejników oraz ich bezawaryjność.

grzejnik

W przypadku starych instalacji, w których zanieczyszczenia są gromadzone od długiego czasu warto skorzystać zer specjalnych preparatów przeznaczonych do ich czyszczenia. Powinno się to zrobić poza sezonem grzewczym, ponieważ tego typu środki muszą jakiś czas zostać w środku, po to by popracować w środku i by usunięcie osadów nie było problematyczne.

Inhibitory korozji, glikole – niezbędne w domowych instalacjach grzewczych!

Ważnymi preparatami, które mogą być stosowane w instalacjach domowych, ale nie tylko są glikole, inhibitory korozji. Ogólnie glikole wykorzystywane są jako płyny, których zadaniem jest przewodzenie ciepła. Sprawdzają się w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, solarnych, a także w pompach ciepła. Ich wyróżnikiem i jednocześnie głównym atutem jest to, że nie zamarzają w minusowych temperaturach jak woda.

Glikole można kupić w postaci gotowych roztworów lub koncentratów do rozrobienia. Te dobrej jakości znajdują się w ofercie hurtowni hydraulicznej Proterm z Bydgoszczy. W tym sklepie instalacyjnym znajdują się inhibitory korozji oraz glikole, które pochodzą od dobrych i sprawdzonych producentów. Artykuły te w wymienionym sklepie dostępne są w atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach. Ponadto sklep gwarantuje szybką realizację zamówień, bezpieczny transport oraz pomoc w dobrze optymalnych produktów niezbędnych do czyszczenia i zabezpieczenia układów grzewczych.