Gdzie się wlewa płyn do prania i płukania?

Gdzie się wlewa płyn do prania i płukania?

18 listopada, 2022 1 przez Redakcja

Gdzie się wlewa płyn do prania? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, choć w rzeczywistości nie jest to tak łatwe. Problem dotyczy zwłaszcza tych osób, które zmieniają urządzenie na inny model. Miejsce dodawania detergentu jest bardzo ważne. Dlatego też warto zapoznać się z naszym poradnikiem, by nie popełnić ważnego błędu.

Co oznaczają symbole na przegródkach szufladki?

Każda szuflada w pralce ma szczególne oznaczenia. To właśnie dzięki nim wiadomo, gdzie wsypać proszek do pralki i gdzie wlewać płyn do płukania. Przegródki w pralce mają oznaczenia uniwersalne. Dzięki temu użytkownik wie, gdzie wsypać proszek do pralki Whirlpool, pomimo tego, że wcześniej użytkował jeden z modeli pralki Beko. Najczęściej to liczby I i II oraz kwiatek. Pojemnik na proszek do pralki Whirlpool, Beko czy Electrolux oznaczany jest symbolem I, przegroda z symbolem II to miejsce, gdzie wlewa się płyn do prania. Do części oznaczonej kwiatkiem wlewa się natomiast środek zmiękczający do prania.

gdzie wlać płyn do prania w pralce

Proszek czy płyn do prania?

Proszek czy płyn do prania – to rozterka, z którą zmaga się wiele gospodyń domowych. Jaka jest między nimi różnica i który wybór będzie lepszy? Wsypywanie proszku do pralki ma sens, gdy w pralce znajdują się mocno zabrudzone rzeczy, a nam zależy na ich dokładnym wyczyszczeniu. Z kolei płyny do prania sprawdzą się przy praniu ciuchów, które nie są mocno zabrudzone, ale które potrzebują odświeżenia.

zmiękczacz do prania

Gdzie wlewa się płyn do prania lub żel?

Jeśli w pralce ustawiasz pranie wstępne, niezależnie od tego, czy w twojej łazience znajduje się pralka Electrolux, czy też pralka Beko oznaczenia sugerują, że żel powinien być wlany do pojemnika z numerem I. Pranie zasadnicze wymaga innych działań. W tym przypadku miejsce, gdzie wlać płyn do prania w pralce oznaczone jest symbolem II. Z kolei symbolem I oznaczono wówczas miejsce, gdzie wsypywać proszek do pralki. Część użytkowników, użytkujących urządzenia, jak pralka firmy Electrolux, Whirpool czy pralka Candy oznaczenia lekceważy, wkładając płyn bezpośrednio do bębna, wykorzystując w tym celu specjalny pojemnik. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, o czym będzie mowa nieco później.

gdzie wlewać płyn do prania w pralce

Gdzie należy wlewać płyn do płukania?

Gdzie wlać płyn do płukania? Takie rozterki rodzą się za każdym razem, gdy w naszej łazience pojawi się nowa pralka Beko, Indesit czy też pralka Samsung oznaczania na szczęście są na ogół identyczne. Tak więc jeśli byliśmy posiadaczami urządzenia, jak pralka Beko gdzie płyn do płukania wlewało się do środkowej przegrody, możemy być pewni, że tak samo będzie w przypadku urządzenia, jak pralka Electrolux oznaczenia będą również identyczne. Warto przy okazji wiedzieć, że symbol płukania w pralce, czyli moment, w którym płyn jest używany to miska z wodą.

szuflada w pralce

Gdzie należy wsypać proszek do prania?

Wiemy już, gdzie wlać płyn do prania w pralce. Teraz przyszła pora na dozowanie proszku do prania. Jeśli właśnie w naszym domu pojawiła się pralka Electrolux gdzie wsypać proszek, by pranie się udało? Podobnie jak pralka Whirlpool symbole są uniwersalne. Oznacza to, że proszek do prania, czyli tzw. środek piorący do prania zasadniczego, wsypuje się do przegrody, oznaczonej numerem 2.

pranie zasadnicze

Dlaczego miejsce dodawania detergentu jest ważne?

Oznaczenia w pralce są niezwykle ważne. Cykl prania wymaga bowiem użycia konkretnych detergentów w poszczególnych jego momentach. Dlatego też ważne jest nie tylko ile wsypać proszku do prania, ale również gdzie to zrobić. Płyn zmiękczający do prania, pomieszany z proszkiem nie spełni swojego zadania. Podobnie jest z płynem do płukania, który pobierany jest w późniejszym etapie. Jeśli w naszym domu pojawiła się dopiero pralka Beko gdzie płyn do płukania jest jeszcze tajemnicą, warto dokładnie przeczytać instrukcję, by urządzenie do płukania nie użyło proszku, a do zmiękczania płynu do płukania.

oznaczenia na pralce

Czy można umieszczać detergent bezpośrednio w bębnie pralki?

Obojętnie czy w naszej łazience znajduje się pralka Bosch czy pralka Whirlpool oznaczenia symboli jasno wskazują, gdzie umieścić poszczególne detergenty. Wiedząc gdzie wlewać płyn do prania, proszek oraz zmiękczacz do prania, nie należy wkładać ich bezpośrednio do bębna. Silne detergenty mogą zniszczyć delikatne ciuchy w wyniku bezpośredniego kontaktu z chemikaliami. Ponadto pralka samodzielnie rozprowadza płyny w sposób równomierny, co nie będzie możliwe, jeśli włożymy je do bębna.

gdzie wlewać płyn do płukania

Gdzie wlać płyn do prania w pralce ładowanej od góry?

Pralka Indesit ładowana od góry wymaga uniesienia pokrywy, by umieścić w niej detergenty. Miejsce, gdzie wlać płyn do prania, z reguły znajduje się z wewnętrznej strony uniesionej pokrywy. Podobne rozwiązanie zastosowano w każdej innej pralce ładowanej od góry, jak np. pralka Bosch gdzie wsypać proszek, jeśli na pokrywie nie ma odpowiedniego miejsca? Wówczas należy go poszukać na ścianie pralki, w okolicy jej bębna.

płyn do prania

Ile wsypać proszku do prania?

Aby wiedzieć, ile proszku do prania wsypać, warto poczytać zalecenia producenta. Producenci na ogół sugerują, by na 4-4,5 kg prania wsypać do pralki ok. 100 g proszku. Nieco inaczej do tego tematu pochodzi Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości (AISE). Według Stowarzyszenia na tyle samo kilogramów zabrudzonych rzeczy, trzeba zużyć 75 g proszku do prania.

kiedy wlewać płyn do płukania

Jak prawidłowo stosować kapsułki do prania?

Stosowanie kapsułek do prania nie jest skomplikowane. Co więcej, nie trzeba również szukać rozwiązania problemu, jeśli w łazience pojawi się pralka Bosch gdzie wsypać proszek, a gdzie płyn do prania. Kapsułki wrzuca się bowiem bezpośrednio do bębna pralki, tuż przed umieszczeniem w niej zabrudzonej garderoby. Warto wiedzieć jednak, że kapsułek do prania nie trzeba rozrywać. Folia, która została użyta przy ich produkcji, rozpuści się w wodzie, uwalniając w ten sposób detergenty.

przegródki w pralce

Jakie skutki może używanie detergentów w nadmiarze?

Jeśli nasze ubrania nie są doprane, może to oznaczać, że użyliśmy zbyt dużo detergentów. Piana często uniemożliwia ich odpowiednie zadziałanie. Jej nadmiar prowadzi również do uruchamiania kolejnych programów płukania, co z kolei odbija się na zużyciu prądu i wody. Zbyt duże zużycie detergentów do prania może z także spowodować poważne alergie skórne u tych, którzy nie są odporni na kontakt z silnymi chemikaliami. Dlatego też warto wiedzieć, ile proszku zużywać i stosować się do zaleceń, by nadmiar środków do prania nie spowodował przykrych w skutkach konsekwencji.