Jak czyścić i nabłyszczać rośliny doniczkowe?

Jak czyścić i nabłyszczać rośliny doniczkowe?

18 listopada, 2022 1 przez Redakcja

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Kwiaty doniczkowe i różnego rodzaju rośliny, stanowią ważną ozdobę naszych domów i mieszkań. By cieszyły wzrok, muszą być jednak odpowiednio pielęgnowane. Czym czyścić liście kwiatów, by pozbyć się z nich kurzu, obniżającego walory estetyczne naturalnych ozdób? Dowiedz się, by przywrócić kwiatom blask i piękny wygląd.

Jak czyścić liście kwiatów? Top 5 sposobów

Błyszczące liście kwiatów nadają im walorów estetycznych i wpływają na wygląd pomieszczenia, w którym rośliny zostały ustawione. Czym czyścić liście kwiatów, by móc cieszyć się pięknym wyglądem zielonych ozdób? Podsuwamy kilka sprawdzonych pomysłów.

Sposób 1 – Prysznic

Błyszczące liście kwiatów większość z nas uzyskuje, myjąc rośliny pod prysznicem. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż zdecydowana większość roślin jest podatna na tego typu zabiegi pielęgnacyjne. Myjąc rośliny w wannie lub pod prysznicem, pamiętaj jednak o zabezpieczeniu odpływu, by wypłukiwana z kwiatków ziemia nie spowodowała problemów z odpływem. Wybierając prysznic jako sposób na to, czym czyścić liście kwiatów doniczkowych, pamiętaj również o ochronie delikatnych roślin przed zbyt dużym nawodnieniem. Najlepiej okryj je folią, która uchroni ziemię przed wilgocią, mogącą mieć zgubny wpływ na kwiaty. Prysznic to również dobry pomysł na to, czym czyścić liście kwiatów, które mają bardzo małe rozmiary. Wycieranie każdego listka może być w takim przypadku niezwykle czasochłonne, a zarazem uciążliwe.

Sposób 2 – Spryskiwacz

Drobne listki niewielkich rozmiarów można umyć pod prysznicem, o czym była mowa w poprzednim punkcie. Innym pomysłem jest również spryskiwanie ich przy pomocy spryskiwacza. Może to być specjalnie w tym celu zakupiony pojemnik. Dobrym pomysłem będzie jednak wykorzystanie opakowania np. po płynie do mycia szyb. Oczywiście trzeba go wcześniej bardzo dokładnie wymyć. Spryskiwacze to nie tylko dobry sposób na mycie roślin, ale także sprawdzony pomysł na nabłyszczanie liści kwiatów doniczkowych. Nabłyszczacz do kwiatów można wlać do spryskiwacza i posługując się nim zadbać o wygląd roślin doniczkowych.

nabłyszczanie liści kwiatów doniczkowych

Sposób 3 – Wilgotna szmatka

Wilgotna szmatka sprawdza się zwłaszcza w przypadku tych roślin doniczkowych, które cechują się sporych rozmiarów liśćmi. Przy jej pomocy trudno natomiast byłoby wyczyścić sporą liczbę drobnych listków. Pielęgnacja kwiatów doniczkowych opiera się jednak nie tylko na tym, czym czyścić liście kwiatów, ale również jak to robić. Roślin nie należy bowiem polewać zimną wodą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ich czyszczenia. Dlatego też, jeśli akurat odkurzamy nasze kwiaty doniczkowe, zielone liście należy przecierać letnią wodą. Aby czyszczenie miało sens, szmatkę należy również bardzo często płukać pod bieżącą wodą. Dzięki temu kurz zostanie naprawdę usunięty, nie będzie natomiast rozcierał się po liściach, jeszcze bardziej pogarszając ich wygląd.

Pomysł 4 – Zanurzanie w wodzie

Choć wielu osobom ten pomysł może wydać się dziwny, zanurzanie roślin w wodzie to bardzo skuteczny sposób na to, jak pozbyć się kurzu z liści. Oczywiście zanurza się tylko zieloną część nadziemną, a nie całą roślinę. Jak nietrudno zauważyć, będzie to możliwe tylko w przypadku niewielkich rozmiarów kwiatów o niedużych liściach. Większej rośliny raczej nie będziemy w stanie podnieść i obrócić do góry dnem, a czynność ta jest wymagana, by umyć ją w ten sposób. Aby uchronić ziemię z doniczki przed wypadnięciem, musisz jednak dokładnie przytrzymać ją ręką. Liście zanurz w przygotowanej wcześniej misce z letnią wodą. Wykonaj też ruch po kręgu, by kurz został dobrze zmyty z rośliny. Różnicę można zauważyć od razu po wyjęciu rośliny – będzie ona odświeżona, a jej liście błyszczące.

Sposób 5 – Pędzelek

To zadanie dla cierpliwych miłośników naturalnych dodatków i roślin w domach czy mieszkaniach. Czyszczenie kurzu pędzelkiem, ewentualnie delikatną szczoteczką, to zadanie bardzo czasochłonne, a przy tym wymagające sporo cierpliwości. W praktyce okazuje się jednak, że bardzo trudno go uniknąć, decydując się na rośliny o włochatych liściach. Tego typu liście bardzo ciężko wyczyścić przy wykorzystaniu wymienionych do tej pory sposobów. Czym czyścić liście kwiatów z włochatymi liśćmi? W ruch musi iść szczoteczka lub pędzelek, by mogły one odzyskać perfekcyjny wygląd i na nowo stać się ozdobą naszych salonów.

błyszczące liście kwiatów

Czym czyścić liście kwiatów?

To czym czyścić liście roślin, zasadzonych w doniczkach, zależy przede wszystkim od ich wyglądu i charakterystycznych cech. Mniejsze listki najlepiej po prostu przemyć pod bieżącą wodą, bez użycia dodatkowych przedmiotów. Ich rozmiar powoduje bowiem, że czyszczenie ich pojedynczo byłoby nie tylko żmudne, ale po prostu męczące i frustrujące. Do większych liści najlepiej użyć ścierki, zwilżonej w letniej wodzie. Z kolei rośliny o włochatych liściach, jak np. fiołek afrykański, czyści się delikatną szczoteczką do zębów lub też pędzelkiem, przeznaczonym np. do malowania farbkami.

czym nabłyszczyć kwiaty

Jak zrobić domowy nabłyszczacz do liści?

Bardzo często samo przetarcie liści z kurzu nie przynosi wymiernych rezultatów. Wszystko dlatego, że bardzo szybko zbiera się on ponownie powodując, że roślina znów traci blask. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się nabłyszczanie liści. Warto wiedzieć jednak czym nabłyszczać liście oraz jak nabłyszczać liście kwiatów, by lśniły one naturalnym pięknem. Ci, którzy nie chcą korzystać ze sklepowej chemii, mogą w tym celu wykorzystać domowy… majonez!  To idealny produkt, będący odpowiedzią na to, czym nabłyszczać liście. Pamiętaj jednak, by nie nanosić go zbyt dużo. Umiar i rozsądek jest bowiem ważny w każdej pracy, również i w tym, czym nabłyszczyć liście kwiatów, by przywrócić im świetny wygląd.

jak nabłyszczyć liście kwiatów

Jaki nabłyszczacz do kwiatów wybrać?

Jak nabłyszczyć liście kwiatów i czym to zrobić? To pytanie, na które odpowiedzi poszukuje wielu właścicieli kwiatów doniczkowych. To, czym nabłyszczyć kwiaty, zależy od naszego podejścia do tego tematu. Jeśli na co dzień korzystamy z domowych sposobów, warto wykorzystać majonez, który nie tylko będzie idealnym pomysłem na to, czym nabłyszczyć liście kwiatów, ale również będzie stanowić dla nich odżywkę. Wszystko to za sprawą obecnego w składzie żółtka, które dostarczy roślinie niezbędnych witamin. Zwolennicy sklepowych rozwiązań mogą skorzystać również z całego szeregu dostępnych na rynku preparatów. Wybierając jednak sposób na to, czym nabłyszczyć kwiaty, warto skorzystać z tych środków, których składzie znajdują się w większości naturalne substancje, jak np. miód.