Czym zastąpić papier do pieczenia?

Czym zastąpić papier do pieczenia?

16 listopada, 2022 1 przez Redakcja

Papier do pieczenia przydaje się w każdej kuchni. Pergamin do pieczenie chroni ciasto przed przywieraniem i pozwala mu zachować ładny wygląd. Co użyć zamiast papieru do pieczenia, gdy akurat nie mamy go pod ręką? Poznaj kilka sposób na to, czym zastąpić rzecz, która wydaje się nie do zastąpienia.

Papier do pieczenia

Papier do pieczenia to jeden z tych akcesoriów, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Dzięki niemu ciasta nie przywierają do blachy, a kruche spody nie kruszą się. Papier pergaminowy do pieczenia to niezwykle przydatna rzecz zwłaszcza wówczas, gdy chcemy, by nasze ciasto zachowało idealny wygląd. Jednak papier do pieczenia przydaje się nie tylko w przypadku przygotowywania słodkich deserów. Stwarza on również możliwość smażenia bez użycia tłuszczu. Smażenie na papierze do pieczenia zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie niskokaloryczną dietę i zdrowy styl życia.

czym można zastąpić papier do pieczenia

Dlaczego papier do pieczenia jest tak ważny w każdej kuchni?

Wydawać by się mogło, że pergamin do pieczenia to produkt, bez którego może obejść się większość gospodyń domowych. W rzeczywistości jednak sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Papier do pieczenia w arkuszach to współcześnie rzecz, bez której ciężko jest przygotowywać zdrowe posiłki czy wypiekać słodkie desery. Dzięki takiej uniwersalności w zastosowaniu, papier może być wykorzystany zarówno w kuchni, w której najważniejsza jest radość z jedzenia, jak i w kuchni, w której zdrowie stawiane jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. W każdym przypadku papier do pieczenia staje się nieodzownym elementem, a pytania co można użyć zamiast papieru do pieczenia, pojawiają się za każdym razem, gdy zabraknie go w kuchennej szafce.

papier do pieczenia w arkuszach

Czym zastąpić papier do pieczenia?

To, czym zastąpić papier do pieczenia, zależy w dużej mierze od produktów, które aktualnie mamy pod ręką. Okazuje się bowiem, że bez papieru wypiek nadal może się udać. Wystarczy bowiem zastosować kilka sztuczek, by zamiennik papieru do pieczenia świetnie spisał się w swojej roli.

Co użyć zamiast papieru do pieczenia? – Folia aluminiowa

Folia aluminiowa zamiast papieru do pieczenia może być dobrym pomysłem. Stosując jednak tego typu zamiennik, trzeba zachować wzmożoną czujność. Pieczenie na folii aluminiowej ma bowiem sens dopiero wówczas, gdy jej odpowiednia strona przylega do formy, a zarazem do ciasta. Jak układać folię, by była ona dobrym pomysłem na to jak zastąpić papier do pieczenia? Pamiętaj, aby zawsze była ona skierowana błyszczącą stroną w kierunku ciasta. Co więcej, czasami folia przywiera również do wypieku, na co warto zwrócić uwagę, serwując go gościom i domownikom.

Co użyć zamiast papieru do pieczenia? – Smalec

Mając do wyboru pergamin a papier do pieczenia z pewnością nie zauważymy istotnej różnicy w ostatecznym efekcie wypieku. Co zrobić jednak, gdy ani jednego, ani drugiego nie mamy w kuchni? Wiele gospodyń domowych poleca zastosowanie tłuszczu, który spowoduje, że dania nie będą przywierać do blachy. Metoda ta była stosowana jeszcze na długo przed powstaniem papieru do pieczenia i przez wielu stosowana jest również dzisiaj. To również dobry sposób na to, jak wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Wystarczy najpierw posmarować ją tłuszczem, a następnie włożyć papier. Przylgnie on wówczas do krawędzi i nie będzie powodował nieestetycznych odkształceń w cieście.

Co użyć zamiast papieru do pieczenia? – Masło z bułką tartą

To nieco inna forma zastosowania tłuszczu. Wybierając ją, należy formę natłuścić przy pomocy masła, a następnie obsypać ją bułką tartą. Bułka przyklei się do tłuszczu, a jednocześnie sprawi, że potrawy nie będą przywierały do blachy czy naczynia żaroodpornego. To kolejny skuteczny sposób na to, czym można zastąpić papier do pieczenia, by wypiek się udał, a potrawa nie przywarła do formy.

Co użyć zamiast papieru do pieczenia? – Papier śniadaniowy

Czy papier śniadaniowy nadaje się do pieczenia? Oczywiście, że tak! Podobnie jak papier do pieczenia, papier śniadaniowy został wyposażony w powłokę, zapobiegającą przywieraniu. Papier śniadaniowy do pieczenia to więc bardzo dobry zamiennik tradycyjnego papieru. Dla większej pewności, warto jednak natłuścić go w odpowiedni sposób. Najlepiej sprawdzi się wymienione już masło, choć można również zastosować olej lub margarynę.

Co zamiast papieru do pieczenia? – Mata do pieczenia

Aby już nigdy nie zastanawiać się, co użyć zamiast papieru do pieczenia, można zainwestować w wielorazowy papier do pieczenia lub w specjalną matę. Rozwiązuje ona nie tylko problem braku dostępu do tradycyjnego papieru, ale również i kłopot, jakim może być przypalony papier. Oczywiście i ten warto mieć w domu, gdyż smażenie ryb na papierze do pieczenia nie może odbywać się z wykorzystaniem silikonowej maty. Niemniej jednak papier do pieczenia wielokrotnego użytku to niezwykle istotny gadżet, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni.

papier do pieczenia wielokrotnego użytku

Którą stroną do blach położyć papier do pieczenia?

Dobrej jakości papier silikonowy do pieczenia może być obustronnie powlekany. Mając taki papier do pieczenia którą stroną na blachę go wyłożyć w zasadzie przestaje mieć znaczenie. Pozostaje jednak wątpliwość, jak wykładać papier do pieczenia, gdy nie jest on powlekany obustronnie? Jeśli mamy taki papier do pieczenia błyszcząca strona powinna znajdować się po stronie ciasta.

papier do pieczenia

Czy zamiast papieru do pieczenia można użyć folii aluminiowej?

Folia aluminiowa to dobra odpowiedź na pytanie, czym zastąpić papier do pieczenia? Należy pamiętać jednak o jej prawidłowym ułożeniu błyszczącą stroną do góry oraz o możliwości pozostawania jej resztek w cieście. Jeśli nie masz akurat papieru, folia aluminiowa może pełnić jego funkcję. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak papier do pieczenia silikonowany, jeśli posiadasz go w swojej kuchni.

papier pergaminowy do pieczenia

Czym zastąpić papier do pieczenia frytek?

Biały papier do pieczenia idealnie nadaje się do różnego rodzaju wypieków, ale również i jako sposób na pieczenie frytek. Czym go zastąpić? Może to być chociażby papier śniadaniowy, który również jest odporny na działanie wysokich temperatur.

pergamin do pieczenia

Co zamiast papieru do pieczenia pizzy?

Pieczenie pizzy na papierze to powszechny zwyczaj. Gdy go nie posiadamy, można natłuścić blachę i wysmarować ją bułką tartą, dzięki czemu ciasto nie będzie przywierać. To również dobry sposób na to, co zrobić żeby ciasto francuskie nie przywierało.

pieczenie ciasta

Czym zastąpić papier do pieczenia pierników?

W tym przypadku również sprawdzi się natłuszczenie blachy i obsypanie jej mąką. Na przyszłość warto jednak zainwestować w matę silikonową, która świetnie sprawdzi się przy różnego rodzaju wypiekach.

przypalony papier

Czym wyłożyć blachę do pieczenia ciast?

Dobrej jakości papier silikonowany do pieczenia sprawdzi się w każdej kuchni. Można również zakupić papier do pieczenia wielokrotnego użytku – odporny na wysokie temperatury i nieprzywierający.