Jak zabezpieczyć magnolię na zimę?
19 listopada, 2022Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Magnolia to jedna z najpiękniejszych ozdób naszych przydomowych ogrodów. Wiele osób jednak zastanawia się, jak zabezpieczyć magnolię na zimę, by móc cieszyć się jej urokiem przez wiele kolejnych sezonów? W praktyce okazuje się, że wystarczy naprawdę niewiele, by krzewy przetrwały opady śniegu i ujemne temperatury podczas zimowych miesięcy.
Magnolia w ogrodzie
Magnolie to zarówno drzewa, jak i krzewy, które wielbicieli przyrody zachwycają przede wszystkim w okresie kwitnienia. To właśnie wtedy białe lub różowe kwiaty pokazują pełnię swoich możliwości. W przypadku magnolii kwitnienie to rozciąga się w czasie. Najwcześniej, bo już w kwietniu, zakwita magnolia gwiaździsta. Warto wiedzieć jednak, że klimat panujący w naszym kraju, nie jest sprzyjający dla tego typu roślin. Dlatego też uprawa magnolii w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Jak twierdzą jednak miłośnicy tej pięknej ozdoby, wystarczy wiedzieć jak okryc magnolie na zime, by mogła ona przetrwać nawet najcięższe mrozy i w dalszym ciągu być ozdobą ogrodów.
Jak skutecznie zabezpieczyć magnolię?
Magnolie to ozdoby piękne, choć delikatne. Dlatego też magnolie zimą wymagają wyjątkowej ochrony, jaką można im zapewnić za pomocą dwóch metod. Jedną z nich jest okrywanie, drugą natomiast kopczykowanie. Obie wykazują się niezwykłą skutecznością, choć warto wiedzieć również kiedy zabezpieczyć magnolię na zimę, by nie zrobić tego zbyt szybko.
Jak zabezpieczyć magnolię na zimę: Kopczykowanie
Jeśli w naszym ogrodzie pojawiła się magnolia zabezpieczenie na zimę staje się koniecznością. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest kopczykowanie, które chroni nie tylko młode rośliny, ale również i te znacznie starsze. Jest to skuteczna ochrona magnolii przed mrozem zwłaszcza wówczas, gdy opady śniegu są niewielkie. Kopczykowanie chroni nie tylko przed ujemnymi temperaturami, ale również i przed nadmierną utratą wody. Jest ona spowodowana zamarznięciem ziemi, przez co rośliny nie mogą pobierać jej, wykorzystując w tym celu korzeni. Kopczykowanie z kolei polega na usypaniu kopczyka na wysokość ok. 30 cm. Jeśli celem działań jest właśnie magnolia okrywanie na zime warto oprzeć na korze sosnowej, choć idealnie sprawdzi się również kompostownik. Okrywanie magnolii na zimę należy przeprowadzić późną jesienią, gdy zaczną się pierwsze przymrozki, a ziemia powoli zacznie zamarzać.
Jak zabezpieczyć magnolię na zimę: Okrywanie
Zabezpieczenie magnolii na zimę rozpoczyna się już od wyboru miejsca, w którym będzie ona kwitnąć. Stanowisko to bowiem nie może być narażone na zimne, mroźne wiatry, związane nierozłącznie z zimowymi zawieruchami. Jeśli uda nam się już zasadzić w odpowiednim miejscu krzew, taki jak magnolia czy okrywać na zimę naszą roślinę nie powinno budzić większych wątpliwości.
Dzięki kopczykowaniu możliwa jest ochrona delikatnych korzeni magnolii. Jak osłonić magnolię na zimę, jeśli wiemy jednak, że ujemne temperatury będą utrzymywały się przez długi czas? W tym celu należy wykorzystać drugą metodę, jaką jest okrywanie. Jeśli w naszym ogrodzie nie kwitnie magnolia wytrzymała na mrozy, konieczne będzie przykrycie całej korony. Dotyczy to nie tylko młodych roślin, ale i tych znacznie większych. Magnolia zimą może być okryta przy pomocy słomy lub też juty. Dla pewności, całość warto zabezpieczyć siatką. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się mała magnolia pielęgnacja na zimę może również przybierać formę okrywania agrowłókniną. Jak zabezpieczyć magnolię na zimę przy pomocy agrowłókniny? W tym celu należy okryć koronę krzewu, tworząc trzy warstwy ochronne. Tym razem zamiast siatki można wykorzystać sznurek.
Jakie warunki musi mieć magnolia?
Magnolia, niezależnie od gatunku, potrzebuje miejsc ciepłych z dużą dostępnością do promieni słonecznych. Bez tego nie będzie mogła prawidłowo się rozwijać i zachwycać swoim pięknem. Co ważne, roślina ta musi również być chroniona przed wiatrem, zwłaszcza tym zimnym i porywistym. Wybierając miejsce dla magnolii, warto pamiętać również o żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej glebie.
Kiedy okrywamy magnolie po zimie?
Mając w ogrodzie tego rodzaju krzewy, ważne jest nie tylko posiadanie wiedzy na temat tego, kiedy okryć magnolie i jak to zrobić. Trzeba również wiedzieć, kiedy odkryć magnolie po zimie. Nie należy tego robić zbyt szybko, by nie narazić delikatnej rośliny na powracające mrozy i opady śniegu. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się magnolia ochrona na zimę powinna być ściągnięta w połowie marca. Sytuacja ta nie dotyczy jednak młodych roślin. Te, które zostały osłonięte agrowłókniną, mogą być odkrywane w ciągu dnia, jednak w nocy w dalszym ciągu powinny być zakryte, aby ochronić je przed przymrozkami, mogącymi jeszcze pojawić się w tej części doby.
Czy magnolie są mrozoodporne?
Magnolie uchodzą za rośliny, które są delikatne i mało odporne na niskie temperatury. Istnieją jednak odmiany, które są odporne na mrozy. Należy do nich chociażby magnolia gwiaździsta czy magnolia purpurowa. Jak twierdzą specjaliści, gatunki te mogą wytrzymać nawet temperatury, dochodzące do minus 34 stopni. Należy jednak pamiętać o kopczykowaniu, gdyż to właśnie ono zapewnia ochronę korzeniom, najmniej odpornym na zimowe warunki.
Jaki mróz wytrzyma magnolia?
Jak już zostało wspomniane, magnolia może wytrzymać mróz, dochodzący nawet do minus 34 stopni. Jest to jednak możliwe przy odpowiednim zabezpieczeniu korzeni rośliny. W tym celu należy zastosować metodę kopczykowania, wykorzystując np. kompostownik, korę czy szyszki i usypując z nich kopczyk o wysokości od 20 do 30 cm.
Co szkodzi magnolii?
Magnolii zaszkodzić mogą niskie temperatury, jeśli nie jest ona odpowiednio ochroniona. Przemarznięte drzewa odznaczają się m.in. brunatną barwą kwiatów. Magnolia nie lubi również wapiennych gleb o zasadowym charakterze oraz zaciemnionych miejsc, pozbawionych stałego dostępu do promieni słonecznych. Magnolię trzeba także chronić przed wiatrem, zwłaszcza tym zimnym i porywistym. Dlatego też warto od razu wybrać miejsce, w którym będzie chroniona przed nagłymi podmuchami i silnymi wichurami.
dzięki za ten poradnik!