Jak ugotować dobry ryż?

Jak ugotować dobry ryż?

25 kwietnia, 2023 0 przez Redakcja

Ryż to jeden z najlepszych dodatków do obiadu – jest bogaty w węglowodany dostarczające energię potrzebną nam do codziennego funkcjonowania, ma niski indeks glikemiczny, zawiera witaminę B i E, błonnik, magnez, żelazo i cynk i jest produktem niskotłuszczowym. A w dodatku pasuje do wielu różnych dań – jako dodatek czy jeden ze składników. Tylko jak równomiernie i bez przypalenia ugotować dobry ryż? Czy potrzebujemy specjalnego garnka do gotowania ryżu?

Jak ugotować ryż – wskazówki 

Istnieje kilka sposobów na idealne ugotowanie ryżu. Możesz w tym celu posłużyć się zwykłym garnkiem lub wybrać specjalnie do tego przystosowany ryżowar. Powinieneś jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach: 

  • Wybierz odpowiedni rodzaj ryżu – na rynku dostępne są różne rodzaje ryżu, a każdy z nich może wymagać nieco innej metody gotowania. Na ogół, biały ryż parzony lub biały ryż długoziarnisty są dobrymi wyborami, gdyż dobrze się gotują i mają miękki, sypki konsystencję. Rodzaj ryżu jednak powinien być dostosowany do konkretnego dania – innego rodzaju użyjesz do risotto, innego do sushi, a jeszcze innego jako dodatek do mięsa, ryby czy warzyw. 
  • Przed gotowaniem opłucz ryż zimną wodą, aż będzie ona czysta. Dzięki temu usuniesz nadmiar skrobi i brudu, co sprawi, że ryż będzie sypki po ugotowaniu.
  • Zastosuj właściwe proporcje – najlepiej użyć dwóch części wody na jedną część ryżu. Jeśli więc chcesz ugotować na przykład jedną szklankę ryżu, użyj dwóch szklanek wody.
  • Gotuj ryż na małym ogniu i przykryj go pokrywką. Po zagotowaniu się wody zmniejsz ogień i przykryj ryż pokrywką. Dzięki temu para pozostanie w garnku i ryż ugotuje się w miarę równomiernie. Jeśli Twój ryż często się przypala, dobrym rozwiązaniem może być zakup specjalnej maszyny do gotowania ryżu.
  • Nie mieszaj ryżu podczas gotowania – może to spowodować, że stanie się kleisty.
  • Po ugotowaniu, odstaw ryż na kilka minut, aby odpoczął i nabrał odpowiedniej konsystencji.
  • Przed podaniem możesz dodatkowo użyć widelca, aby delikatnie rozczochrać ryż i sprawić, że będzie miękki i sypki.

Postępując według tych wskazówek powinieneś być w stanie przygotować pyszny, równomiernie ugotowany ryż. Zastosowałeś się do wszystkich punktów, a Twój ryż wciąż nie jest taki, jakbyś chciał? W takim przypadku warto pomyśleć o specjalnej maszynie do gotowania ryżu. 

Czy warto kupić ryżowar?

Jeśli często gotujesz ryż, chcesz eksperymentować z różnymi jego rodzajami albo zależy Ci na doskonałym przyrządzeniu ryżu – warto zaopatrzyć się w ryżowar. Jest to specjalny elektryczny garnek do gotowania ryżu, który pomoże przygotować Ci nawet duże jego ilości w idealny sposób. Dzięki takiemu naczyniu do gotowania ryżu zaoszczędzisz czas i energię, nawet, jeśli gotujesz dla kilku osób. Ryżowar kontroluje temperaturę i wilgotność podczas gotowania, dzięki czemu ryż się nie przypala, a zachowuje swoją naturalną konsystencję i smak. Garnki do gotowania ryżu nie są drogie, a potrafią być w kuchni bardzo przydatne, zwłaszcza, jeśli ryż należy do ulubionych dodatków obiadowych Twojej rodziny.  

Podsumowanie 

Ugotowanie idealnego ryżu jest możliwe – wystarczy tylko pamiętać o odpowiednim wyborze jego rodzaju, prawidłowym przygotowaniu do gotowania i właściwych metodach obróbki cieplnej. Jeśli jednak mimo prób, Twój ryż często się przypala, skleja lub gotuje nierównomiernie, warto pomyśleć o zakupie ryżowaru. Specjalny garnek do gotowania ryżu zaoszczędzi Twój czas w kuchni i sprawi, że codzienne obiady będą smakować jeszcze lepiej.